вторник, 10 ноември 2009 г.

Да бъде Булгар Time

Хаджи Симон погледна обидено на Иванчо и му каза строго : - Господине,бъди американец,благородно…
Подир една минута обаче гневът му мина и той прие драговолно предложението на Иванча да играят на кончина.
-Но честно и почтено – прибави Иванчо
-Американски – издума Хаджи Симон,като се намещавал /Чичовци.Иван Вазов/


Любим образ на българина ми е този от Възраждането,за който според съвремениците му ,по-голяма сила от Русия няма,а американец е синоним на почтеност.Според мен Възраждането е време , когато българинът отново се е раждал – имено тогава,не сега се е родил за европейската идея.Европа и Америка тогава наистина са биле символи на висш напредък..Но в него съществува и благоволение пред Русия – тази огромна и необятна страна…Българинът тогава е бил като дете-юноша – кумирите са биле толкова недостъпни и далеч от него,че била възможна пълната им идеализация.Кой българин днес би повторил думите на Хаджи Симон?И къде остана благоволеенето пред Русия?
150г българинът изкачва една висока планина наречена Европеизъм,с надеждата ,че и той ще се причесли към уважаваните и развити държави.И сега ,когато са му останали има-няма две-три стъпки до върха,не се забелязва особена радост или гордост..Вместо това - пълна апатия и разочарование…В идеализираните кумири?Или може би докато ние изкачвахме планината с упорита надежда,те слизаха надолу губейки ореола си…Тъй или иначе идеалите – почтеност,демокрация,лоялност,религиозна и етническа толератност днес са само кухи фрази,с които се прикриват голи икономически интереси и други не толкоз почтени неща.Но ако не виждаме идеала като реалност,защо изкачвахме планината ?А може би въобще тръгнахме в грешна посока?А вие вярвате ли ,че идеалите днес са реално-възможни.? А къде американците виждат своя идеал? Е ще напиша поне за един американец.

Виктор 4 Булгар е известен американски художник от немско-гръцки произход.Роден е в Ню Йорк 19.02.1929 починал 1986гИстинското му име е Карл Валтер Glück .
В 1975 г Виктор 4 нарича своето студио Български женски клуб.,тъй като разбрал ,че голяма част от заобикалящите го хора са българи и се нарича Булгар Финн или просто Bulgar.Увлечението му към всичко българско го довежда до скандинавските руни и той ги използва в творбите си.Така 1978г Виктор 4 открива Българското време ,което изразява в часовници обърнати на 180 градуса и чийто стрелки вървят в обратна посока.Уникалните часовници се показват в много музеи.Според Виктор 4 времето на Велика Булгария е истинска хармония между човек ,природа и космос.Това време той искал да възроди ,чрез своето изкуство./http://www.bulgarlar.com /
Време ,когато термини като религиозна и етническа толерантност не съществували – може би защото биле ежедневна реалност.

Може би е време българинът да си даде сметка за избора на кумири.И защо непременно трябва да са чужди,когато имаме несметно количество свои.
Тогава?Назад към идеала....
И нека бъде Bulgar Time.

изкуството е война за култура, но за щастие оръжията обикновено са мастила и бои и длета и сто други полезни инструменти и положително не пистолети

Няма коментари:

Публикуване на коментар