В някои речници думата «вагъуэбэ» се превежда като съзвездие,много звезди,а в разговорната реч може да се употреби и като звездна,например «Жэщ вагъуэбэ» - нощ звездна.В последните издания думата се изписва с главна буква и се превежда като съзвездие Телец.Въпросът със съзвездието Вагоба е разглеждан от учените,като например фолклориста А. Т. Шортанов ,който го отъждествява със съзвездието Делфин.С. Х. Мафедзев пък стига ,след подробни изследвания,до извода ,че това е съзвездие Телец.Проблемът с определянето на това съзвездие е разглеждан и от к. ист. н. Х. А. Хабекирова.В своите полеви изследвания през 2006-2007 г. в Карачаево-Черкесия,тя задава въпроси свързани с Вагоба.От 30 анкетирани,28 са чували името на съзвездието и според представите им добивите от посевите зависят от него,като то трябва непременно да "посвети" в периода 15 - 22 юни.Малка част от анкетираните смятат,че съзвездието се появява през пролетта,останалите - през лятото,края на юни,началото на юли.Никой не можел да каже руското название на Вагоба,но го определят като група звезди с кълбовидна форма.Само един от анкетираните твърдял,че това е съзвездие Волосожары или Плеяди.В някои райони на Русия под това име се подразбира съзвездието Голяма мечка.Черкезите наричат Голямата мечка - Ар вагъуэзэшибл - седем братя- звезди.Друго народно название на Голямата мечка е «Къащыкъык1» - черпак.При генетически близките до черкезите абазинци съществува подобно поверие за съзвездие,което спомага растежа на зърнените култури и се нарича «Йач1ваджьырг1а / Йач1ваджьаа» и според В.Б. Тугов и Ш.Ш. Хуранов това е руското съзвездие Стожары / Плеяди ,Голямата мечка ?/.Според някои поверия,когато това съзвездие е видимо на небето,може да се ходи на лов за дивеч,с едно изключение - за мечки.Карачаевският учен И. И. Шаманов споменава свързването на сезоните и тяхното редуване със Плеядите /Илкер/ при карачаевци.
Проблемът с черкезкото съзвездие Вагоба идва от астрономическите изследвания,които показват,че в Северното полукълбо съзвездието Телец е видимо есента и зимата и не би трябвало да се свързва с началото на пролетта и летния урожай.
~~~
Телец отбелязва точката на пролетното равноденствие в халколита и ранната бронзова епоха ("Ерата на Телец"), от около 4000 г. пр.н.е. до 1700 г. пр. Хр. Плеядите са най-близо до Слънцето в пролетното равноденствие около 23-ти век пр. Хр. . Във вавилонската астрономия съзвездието е описано, като GU4.AN.NA, "Небесен бик". Това съзвездие отбелязва пролетното равноденствие, е и първото съзвездие във вавилонския зодиак.Акадското му име е Alu.В месопопотамското изкуство Небесния бик е тясно свързан с Инана,шумерската богиня на любовта,плодородието,военното дело.За египтяните съзвездието Телец е свещен бик, който е свързан с подновяването на живота през пролетта. Съзвездието се покрива от Слънцето в западната част от небето, когато пролетта започва. Това се приемало като "жертва" за подновяване на земята. При древните евреи, Телец е първото съзвездие в техния зодиак и следователно е била представлявано от първата буква в азбуката, Aleph.Плеядите пък са считани от някои гръцки астрономи за отделно съзвездие и се споменават в "Илиада" и "Одисея" на Омир.
Голямата мечка е околополюсно съзвездие и по всяко време се наблюдава над хоризонта. Но най-високо е над него и най-добре се вижда през пролетните и летните нощи. Заобиколено е от съзвездията Воловар, Ловджийски кучета, Лъвче, Рис и Малката мечка.
В ясна и безлунна нощ в съзвездието Голямата мечка с просто око могат да се видят 125 звезди, но само 20 от тях са по-ярки от 4-та звездна величина. Най-ярките звезди са 7 и те именно образуват познатата на всеки характерна фигура на това съзвездие: черпак с дълга извита дръжка. От Гърция съзвездието Голямата мечка се вижда ниско над северната страна на хоризонта. Според представите на древните гърци в най-северната част на Земята живеели само мечки. Затова в северната страна на небосвода са поставени съзвездията Голямата мечка и Малката мечка.
Според легендите владетелят на Небето и Земята, гръмовержецът Зевс, тайно от ревнивата си съпруга, богинята Хера, посещавал прочутата по целия свят със своята красота и прелест Калисто - дъщеря на цар Ликаон. От Зевс тя родила син Аркас, който бързо израснал и станал отличен ловец. Когато Хера научила за любовта между Зевс и Калисто, изпаднала в ярост и превърнала Калисто в безобразна мечка. Когато Аркас се прибрал и видял мечката у тях, незнаейки, че това е собствената му майка, той опънал лъка... Но Зевс не допуснал Аркас, макар и неволно, да извърши такова тежко престъпление. Тъкмо да полети стрелата от лъка на Аркас, Зевс хванал мечката за опашката и бързо я понесъл на небето, където я оставил да блести като красивото съзвездие Голямата мечка. Но докато Зевс носел мечката, от тежестта й опашката й се удължила. Затова на небето Голямата мечка има толкова дълга и извита опашка. Зевс отнесъл и прислужницата на Калисто на небето и я оставил там като неголямо, красиво съзвездие Малката мечка. Зевс не оставил на Земята и Аркас. Той отнесъл него на небето и го превърнал в съзвездието Воловар.
Воловарят е обречен да пази навеки своята майка - Голямата мечка. Затова той здраво държи синджирите на Ловджийските кучета, които, настръхнали от ярост, са готови да се нахвърлят и разкъсат Голямата мечка.
Ирокезите от Америка , тълкуват трите звезди от Голямата мечка Alioth, Mizar, Alkaid, като трима ловци, преследващи Великата мечка. Според една версия на техния мит първият ловец, (Alioth), носи лък и стрели Вторият ловец (Mizar) носи голямо гърне на рамото си, в която да се сготви мечката, а третият ловец, (Alkaid)носи една купчина дърва за огрев, за да се запали огъня под гърнето.
В индуизма седемте звезди на Голямата мечка представляват седемте мъдреци
Bhrigu, Atri, Angirasa, Vasishta, Pulastya, Pulalaha и Kratu.
Делфин е малко съзвездие и представлява симпатична група от звезди, подобно на ромб с дръжка. Най-добре се вижда през нощите от юли до ноември. Около него се намират съзвездията Пегас, Орел, Стрела и Лисиче.
В ясна нощ в Делфин могат да се видят с просто око до 30 звезди, но те са много слаби. Само три от тях са по-ярки от четвърта звездна величина. Те, заедно с още една слаба звезда, образуват характерната геометрична фигура на очертан ромб.Известно е от древността, че съзвездието е включено в каталога на звездното небе на Клавдий Птолемей. Свързва се с легендата за Посейдон, който бил влюбен в Амфитрита, но тя не го обичала и избягала от него на края на света - там, където Атлас поддържал на раменете си небето. Посейдон я търсил навсякъде, разпръснал свои пратеници по всички краища но света, но никой не я открил. Последен се върнал делфинът, защото бил плувал до края на света. Той му казал къде се крие Амфитрита. От благодарност Посейдон го поставил на небето.
~~~
Кое е черкезкото съзвездие Вагоба все още остава загадка.Възможно ли е кавказките народи да са съхранили малка част от поверия произлизащи още от древната Епоха на Телеца или пък на древните гърци?Може би това не е съзвездието Телец,а Делфин или Голямата мечка?Може би историята на народите ще разкрие своите тайни някой ден.
~~~
Източници:
Из календарной системы черкесов. Об астральном объекте «Вагъуэбэ» (Вагоба).Х. А. Хабекирова,
cosmos.shumenbg.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар